„MAGICZNA PODRÓŻ - PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

14 grudnia 2017 roku został zorganizowany bezpłatny wyjazd do siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach na widowisko edukacyjne dla dzieci „MAGICZNA PODRÓŻ - PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”. Wyjazd był sponsorowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Społeczności Wiejskiej „JĘDREK”.
Magiczny świat współczesnego teatru zaprosił widzów w niezwykłą podróż!
Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała dziewczynka Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych - Pan Kajetan zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe (m. in. wycinanki kurpiowskie - leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową), charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe (takie, jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski), zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy osiem barwnych i fascynujących miejsc: Mazowsze -Wilanów, Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę - Szamotuły, Śląsk - Wilamowice i Rozbark, Spisz - Jurgów oraz Lubelszczyznę - Krzczonów.
Każdy z odwiedzanych regionów zilustrowany był przez efektowne tańce regionalne prezentowane przez tancerzy w kostiumach, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej. Poszczególne sceny spektaklu łączone były animacją komputerową, prezentującą z bliska charakterystyczne stroje regionalnych wraz z ich haftami i zdobieniami. Animacjom towarzyszyły tematy muzyczne zaczerpnięte z twórczości ludowej odwiedzanych regionów.
Ten poznawany barwny świat fascynuje i jednocześnie uczy szacunku dla polskiej tradycji kultury ludowej.
Wykonawcami tej niecodziennej formy teatralnej był Balet i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz aktorzy.
Widzami tego edukacyjnego koncertu byli uczniowie z kl. V-VII, dwie dziewczynki z Oddziału przedszkolnego oraz panie Anna Brzostek i Agata Ornoch. Dla wszystkich była to wspaniała lekcja muzyki na żywo.